اگر شما هم دوقلو باردارید بخوانید (۱)

251
اگر شما هم دوقلو باردارید بخوانید (۱)

ویکی نی نی به نقل از سیب سبز: دیدن دوقلوهایی که لباس یک رنگ پوشیده‌اند و به‌ هیچ‌عنوان نمی‌توان آن‌ها را از هم تشخیص داد، همه را سر ذوق می‌آورد. برخی هم با خود فکر می‌کنند این خانواده با یک تیر ۲ نشان زده و ۲ تا بچه شیرین دارد که با هم بزرگ می‌شوند و هم بازی یکدیگر در دوران کودکی و کمک و یار هم در دوران بزرگسالی خواهند بود اما همین با هم بزرگ شدن نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد.

مادری که نوزادی را به دنیا آورده و بزرگ کرده کاملا درک می‌کند که بزرگ کردن دوقلوها چه کار سختی است. درست است که والدین دوقلوها با شنیدن صدای خنده‌های فرزندان‌شان خستگی‌شان در می‌رود ولی در نهایت باید زحمت مضاعف بکشند و تمام مشکلاتی را که ممکن است یک فرزند داشته باشد اعم از بیماری، حمام کردن، تغذیه، آرام کردن و… را ضربدر ۲ کنند. دکتر سارا رحمتی رودسری، پزشک عمومی یکی از مادران دوقلویی است که درباره تمام زحمت‌ها و البته شیرینی‌های داشتن یک‌جفت دوقلو نکاتی را آورده است.

Twin

اگر فهمیدید مادر دوقلو هستید
مادر شدن بزرگ‌ترین موهبت الهی است و هر زنی هنگام اطلاع از بارداری‌اش بدون شک شوقی وصف‌ناپذیر وجودش را لبریز می‌کند و احساس مادر بودن ناخودآگاه قلبش را مالامال از عشق می‌کند؛ عشقی که با استرس شنیدن خبر سلامت و تشکیل قلب جنین توسط سونولوژیست در آمیخته است اما لحظه‌ای که سونولوژیست به مادر می‌گوید که به جای یک قلب، ۲ قلب در رحم او در حال ضربان است، چه احساسی پیدا می‌کند!

دکتر رحمتی می‌گوید: «زمانی که پزشک خبر دو قلو بودن فرزندانم را به من داد ناخودآگاه اشک از چشمانم سرازیر شد و خداوند را برای عظمت بیکرانش شکر کردم اما این احساس که مسئولیت بزرگی بر دوشم افتاده است و باید مراقبت‌های مخصوصی را در دوران بارداری به عهده بگیرم بر استرسم افزود.» آنچه اهمیت دارد این است که بعد از اطلاع از دوقلو بودن فرزندان باید برنامه‌ریزی دقیقی برای تولد و البته بزرگ کردن آن‌ها صورت گیرد. با برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت می‌توان این مهم را به انجام رساند.

دکتر رحمتی معتقد است: «‌پس از تولد فرزندانم تا الان که فرزندانم یک ساله هستند با کمک‌های همسرم و مطالعات فراوان تجربیات مفیدی کسب کردم و تقریبا برای هر مشکل راهکارهایی را به دست آوردم.»

تغذیه مادر دوقلو چگونه باید باشد؟
مادر فرزندان دوقلو نسبت به مادران معمولی به انرژی بیشتری نیاز دارد، بنابراین حتما باید تغذیه کافی داشته باشد و ۲برابر مادران شیرده معمولی کالری دریافت کند. ضمن آن‌که باید حواسش باشد مواد غذایی را وارد بدن خود کند که در شیردهی بیشتر به نوزادان موثر است. از آنجا که دوقلوها معمولا کم  وزن به دنیا می‌آیند به مادران توصیه می‌شود از هفته بیست‌و‌چهارم بارداری استراحت‌شان را بیشتر کنند و مراقبت‌های تغذیه‌ای خود را افزایش دهند.

مادر دوقلوها در دوران بارداری در معرض کم‌خونی قرار دارد، بنابراین استفاده از مواد مغذی مانند مغزها می‌تواند در داشتن سلامت کافی موثر باشد. دکتر رحمتی می‌گوید: «استراحت و خواب کافی، مصرف غذا و مایعات، استفاده نکردن از سینه بند، مصرف نکردن سیگار و داروهای ضد حساسیت و استفاده از دانه‌های خوراکی مانند رازیانه و شنبلیله باعث افزایش شیر می‌شود. اگر به این نکات توجه شود تولید شیر در مادر دوقلو می‌تواند ۲ تا ۳ برابر افزایش یابد.»

تغذیه دوقلوها چگونه باید باشد؟
نوزادان دوقلو هنگام تولد وزن کمتری نسبت به تک قلو‌ها دارند. به همین دلیل تغذیه دوقلو‌ها نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد. دکتر رحمتی رعایت چند نکته را در تغذیه بهتر کودکان موثر می‌داند: « این‌گونه مادران نیاز به توجه و حمایت بیشتری از طرف همسر و بستگان دارند و ایجاد هر گونه شک و تردید و باورهای غلط در توانایی شیردهی آنان می‌تواند در تغذیه نوزادان خلل بزرگی وارد کند.

قدرت مکش نوزادان دوقلو کم است و ممکن است سینه مادر را خوب نگیرند اما مادر نباید ناامید شود، بنابراین حوصله به خرج دادن و امتحان کردن مکرر می‌تواند موثر باشد. نکته مهم این است که گاهی یکی از فرزندان ضعیف‌تر است پس اگر اول به نوزاد قوی‌تر شیر بدهید، مجاری شیری باز می‌شوند و فرزند ضعیف‌تر راحت‌تر می‌تواند از شیر مادر بهره‌مند شود.»

خواباندن دوقلوها چطور باید باشد؟
مسئله مهمی که بعد از شیر دادن به دوقلوها اهمیت دارد، خواباندن دوقلو‌هاست. معمولا برنامه زمانی خواب دوقلوها از یکدیگر تبعیت نمی‌کند و برای تنظیم برنامه خواب‌شان باید به چند نکته مهم توجه کرد. دکتر رحمتی این نکات را توضیح می‌دهد: «می‌توان قبل از خواب آن‌ها برنامه‌ای مثل دوش آب گرم، بغل کردن، مالیدن پشت آن‌ها و آرام صحبت کردن فراهم کرد و اگر این برنامه به طور مرتب تکرار شود آن‌ها به تدریج یاد می‌گیرند که چه زمانی موقع خواب است.

می‌توان آن‌ها را خواب‌آلوده قبل از آن‌که کاملا خواب‌شان ببرد به رختخواب منتقل کرد و اجازه داد تا خودشان به خواب بروند. حتی‌الامکان باید از بیدار کردن‌ دوقلوها طی شب اجتناب شود، همچنین می‌توان هنگام شیر دادن نور اتاق را کم کرد و پس از شیر دادن آن‌ها را به رختخواب بازگرداند.»

ادامه دارد…

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.