اولین نشانه دندان درآوردن کودک (۱)

327
اولین نشانه دندان درآوردن کودک (۱)

ویکی نی نی: حدود ۶ ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندان های شیری بین ۵ تا ۷ ماهگی است. ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندان های او تا سن یک و نیم سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است. دکتر علی آقازاده در این باره مطالبی را عنوان کرده اند که در ادامه مرور می کنیم:

بیرون آمدن دندان ها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی لازم ندارد اما گاهی نا آرامی وگریه کودک اسباب نگرانی والدین می شود. اولین نشانه دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر می شود. دست و هر چیز دیگر که به دستش می رسد به دهان خود میبرد. بزاق دهانش زیاد می شود. کم اشتها شده و خوب غذا نمی خورد. زیاد گریه می کند نا آرام و بیخواب می شود گاهی مختصر تب می کند ( علائمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمی شود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد.) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید. ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چایخوری در کاهش نا آرامی او می تواند مفید تر باشد. می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه تمیزی پیچیده روی لثه متورم بمالید.

Close up of a very happy baby

این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش می کند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال میتوان به کودک داد تا گاز بگیرد. مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. در صورت ادامه یافتن ناراحتی، دندانپزشک میتواند با تجویز دارو کودک را آرام کند. هنگامی که دندان در دهان ظاهر شد همه ی ناراحتی کودک برطرف میشود.

کودک تقریبا هر ۶ ما یک بار ۴ دندان در می آورد و تا پایان ۳ سالگی رویش ۲۰ دندان شیری که ۱۰ عدد در فک بالا و ده عدد در فک پایین است کامل می شود.

بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزاندانشان نگران هستند و سوال می کنند وجود فاصله بین دندانهای شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد که عمدتا این فاصله بین دندانهای شیری قدامی فک بالا و پایین دیده می شود.

فراموش نکنید دندان های شیری کودکان شما با ارزش اند زیرا کودکان برای جویدن، صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند.

دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نبود آن ممکن است کودک را دچار سوء تغذیه کند از طرفی نداشتن دندان های قدامی شیری می تواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را برای رویش دندان های دائمی حفظ می کنند و اگر کودک خردسالی دندانی را زود هنگام از دست بدهد دندان های مجاور ممکن است به طرف فضای خالی حرکت کنند و هنگام رویش دندان های دائمی فضای کافی برای آنها وجود نداشته باشد و این کار باعث نهفته ماندن دندانهای دائمی و یا درهمی و کج شدن دندان های دائمی شود.

یکی دیگر از وظایف دندان های شیری هدایت دندان های دائمی به عمل صحیح خود است. اگر قبل از موعد افتادن طبیعی دندان شیری کشیده شود هدایت دندان دائمی به جای صحیح مختل شده و سر آغاز ایجاد مشکلات بعدی دندان در دوران بزرگسالی است. بنابراین حفظ دندان های شیری و درمان به موقع آنها در صورت ایجاد پوسیدگی لازم و ضروری است.

ادامه دارد…

منبع:نی نی بان

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.