اولین اقدام برای حفظ باروری مردان

232

اولین اقدام برای حفظ باروری مردان

ویکی نی نی به نقل از ایسنا: عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: با توجه به اینکه ما در عصر تکنولوژی‌های کمک باروری هستیم و از سویی باروری حتی برای افرادی که اسپرم‌های غیر طبیعی دارند نیز امکان پذیر است، لذا نباید از روش‌های حفظ باروری غفلت شود، دکتر سید محمد کاظمینی، اورولوژیست گفت: در واقع حفظ باروری مترادف با حفظ سلامتی است و به هنگام فراهم بودن شرایط سلامت افراد جامعه در واقع باروری آنان نیز حفظ می‌شود، اگر چه ممکن است افراد سالمی نیز وجود داشته باشند که با مشکل ناباروری روبرو هستند اما بصورت کلی می‌توان گفت اقداماتی که در جهت سلامت افراد صورت می‌گیرد هم سو با حفظ باروری آنان نیز است.

Men examination

وی با تاکید بر اینکه تمامی اقداماتی که برای حفظ سلامتی انجام می‌دهیم در جهت حفظ باروری نیز می‌باشد، گفت: این دو می‌توانند بسیار به یکدیگر نزدیک باشند، مثلا در مردی که دچار تب بالا و طولانی مدت می‌شود این امکان وجود دارد که بدن وی در ساختن اسپرم دچار مشکل شود، همچنین در ازدواج زوجین در سنین بالا یا تاخیر در اقدام به بارداری زوجین و نیز درمان برخی بیماری‌ها مانند سرطان، باروری افراد در معرض آسیب قرار گرفته و لذا در تمام این موارد نیازمند حفظ باروری هستیم که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره علل و عواملی که ممکن است باروری مردان را در معرض خطر قرار دهد، تشریح کرد: پسربچه‌ها قبل از تولد و تا دوران بارداری و رشد در رحم ممکن است دچار مشکلاتی شود. پسر بچه‌ها ممکن است به هنگام تولد، بیضه‌هایشان در جای خود قرار نداشته باشد و چنانچه توسط یک ماما یا متخصص از ناحیه بیضه‌ها مورد بررسی و معاینه قرار گیرد و این مساله تشخیص داده شود، تا قبل از یک سالگی به وسیله انجام یک عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرده و از آسیب به بیضه‌ها در سال‌های آینده جلوگیری کرد.

وی افزود: علاوه بر این هنگام بلوغ هر ضایعه‌ای همچون التهاب بیضه‌ها یا درد ناگهانی، پیچ خوردگی‌های آنها یا در صورت عفونت باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرند. چنانچه پس از بلوغ نیز ممکن است بیماری‌ها و مشکلاتی برای مردان ایجاد شود همچون واریکوسل که اگر بر روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد نیاز به درمان دارد.

وی در ادامه افزود: به طور مثال اگر مردی به بیماری نارسایی کلیه مبتلا شود و کیفیت اسپرم‌های وی در حال کاهش باشد ما می‌توانیم اسپرم‌های او را جهت حفظ باروری فریز کنیم تا اگر احیانا بیماری وی توسعه پیدا کرد بتوانیم در جهت باروری وی از آن استفاده کنیم.

دکتر محمد رضا صادقی، جنین شناس و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا نیز با اشاره به اینکه وقتی فردی را مستعد حفظ باروری می‌دانیم به معنای آن است که عاملی، باروری این فرد را تهدید می‌کند و به آن آسیب می‌رساند، گفت: اولین راه برای آنکه ما حداقل در افراد بالغ متوجه شویم که باروری فرد در خطر است یا خیر، انجام آنالیز اسپرم است که متخصصان مردان و اورولوژیست پس از مراجعه بیمار، درخواست آنالیز اسپرم می‌دهند و بر اساس پارامترهای اسپرم است که تشخیص داده می‌شود آیا این فرد به حفظ باروری نیاز دارد یا خیر و می‌تواند باروری طبیعی داشته باشد.

این جنین شناس در ادامه با تاکید بر اینکه ممکن است زوجی با علت ناباروری به پزشک مراجعه کنند اما علت ناباروری مردانه نباشد، افزود: وظیفه اسپرم این است که کروموزوم ها و ژنوم پدر را به نسل بعد منتقل کند به همین علت است که بسیار اهمیت دارد و امروزه که تکنولوژی‌ها به کمک انسان آمده، ما می‌توانیم حتی وقتی اسپرم فرد مشکل دارد، اسپرم بهتر و اصلح‌تر را انتخاب کنیم به گونه‌ای که سبب باروری تخمک و تشکیل جنین شود.

صادقی با بر شمردن ویژگی‌های یک اسپرم سالم تشریح کرد: اولین نکته، تعداد اسپرم است و دومین و مهم‌ترین ویژگی یک اسپرم خوب، شکل آن است که توسط عوامل آسیب رسان موجود در محیط، تحت تاثیر قرار گیرد و ممکن است آسیب ببیند.

وی در ادامه افزود: بر اساس آخرین استانداردهای بهداشت جهانی، اگر در فردی تنها ۴ درصد اسپرم‌ها، دارای شکل نرمال باشد، این فرد به راحتی احتمال باروری به صورت طبیعی را دارد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد روش‌های حفظ باروری بسته به شرایط زوج می‌باشد، عنوان کرد: مثلا بکارگیری روش‌های حفظ باروری در زوجی که ازدواج کرده‌اند یا در فردی که ازدواج نکرده متفاوت است و بسته به شرایط آنها و با توجه به مشاوره‌ای که صورت می‌گیرد، روش مناسب انتخاب می‌شود که بصورت دریافت بافت بیضه و انجماد آن، انجماد اسپرم، فریز تخمک یا انجماد جنین در افراد انجام می‌شود .

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.