الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۳)

الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۳)

509

• سونوگرافی پایانی بارداری :

پس از سه ماه دوم و در طول سه ماه سوم  اندام‌های داخلی جنین شکل‌گرفته و اکنون  زمان وزن گیری جنین است. سونوگرافی ۲۸ هفته پایه  برای تعیین وزن جنین صورت می‌گیرد که از روی منحنی‌های استاندارد وزن ایده آل (با توجه به هفته) اندازه‌گیری می‌شود. دور سر، طول استخوان ران،  دور شکم اندازه گرفته خواهد شد ، و روی منحنی قرارگرفته  و وزن جنین تخمین زده می‌شود.

اگر چنانچه پس از هفته سی‌ام بارداری   تطابق نداشت و این اختلاف بیش از دو هفته تفاوت نشان داده می‌شد احتمالاً  رشد جنین در این هفته‌ها کافی نبوده که در این صورت در سونوگرافی بایستی  خون‌رسانی به جنین بررسی گردد نوع دیگری از سونوگرافی  با نام کالر داپلر پیشنهاد می‌گردد.

• سونوگرافی داپلر:

این  سونوگرافی به منظور بررسی،میزان خون‌رسانی در زمینه‌های مثل مقاومت جریان خون، میزان جریان خون جفت، مقاومت جریان مغز انجام می‌شود. این  سونوگرافی معمولاً پس از هفته بیست و هشتم بارداری انجام می‌گردد.

سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در بارداری:

این نوع سونوگرافی ها اغلب  در مورد تشخیص اولتراسونوگرافی در حاملگی مورد استفاده قرار می‌گیرد  که متداول‌ترین آن سونوگرافی دو بعدی است . در سونوگرافی سه بعدی ، برخلاف سونوگرافی دو بعدی که امواج صوتی مستقیماً فرستاده می‌شوند، امواج از زوایای مختلف تابانده شده و دریافت می‌گردند . لذا ، تصاویر سه بعدی و دقیق‌تری از جنین به دست می‌آید که علاوه بر طول و عرض، عمق هم دارد. اسکن اندام می‌تواند به شکل دستی و از سوی سونوگرافیست یا با دستگاه‌های جدیدتر، توسط پروپ دستگاه صورت گیرد و تصویر سه بعدی ارائه دهد.

استفاده کلینیکی این روش سونوگرافی عمدتاً در مورد تحقیقات پزشکی روی جنین است ، گرچه اخیراً در بین مادران باردار محبوبیت خاصی پیداکرده زیرا مادر می‌تواند رفتارهایی مانند خمیازه کشیدن، سکسکه یا مکیدن شست را مشاهده نماید .

سونوگرافی چهاربعدی مشابه  سونوگرافی سه بعدی است با این تفاوت که در سونوگرافی چهاربعدی تصاویر تأخیر ندارند و زمان فعلی حرکت جنین را نشان می‌دهد، یعنی بُعد زمان به آن اضافه می‌شود. در سونوگرافی چهاربعدی، سرعت سه بعدی بالا می رود و قطعات تصویر سریع پشت سر هم قرار می‌گیرند و حرکات جنین مثل بازو بسته کردن دهان و حرکت دادن دست‌ها و پاها کاملاً  دیده می‌شود.

گزارش طبیعی و نرمال سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در حاملگی نبایستی این تصور اشتباه را ایجاد کند که هیچ نوع مشکلی برای جنین وجود ندارد و انجام آزمایشات روتین بارداری  برای تمامی خانم‌های باردار جدا از انجام این  سونوگرافی الزامی است .

بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در بارداری ،مابین هفته ۲۴ تا ۳۲ بارداری است که توسط آن مشکلات مادرزادی از قبیل لب شکری ، شکاف کام (کام شکری) ، اسپاینا بیفیدا ( نقایص ستون فقرات و نخاع جنین) و مشکلات مادرزادی قلب جنین و نقایص اندام جنین نظیر چند انگشتی و پا چماقی و غیره را با آن تشخیص داد .

در مورد تعیین جنسیت جنین  سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در هفته ۱۶ حاملگی با دقت بسیار بالایی قادر به تشخیص جنسیت جنین می‌باشد .این نوع سونوگرافی ها بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

نکته : سونوگرافی سه بعدی بایستی در شرایط خاص انجام شود و همه زنان باردار نیاز به انجام این‌گونه سونوگرافی ندارند.”

تست بیوفیزیکال پروفایل:

این  سونوگرافی به طور معمول  در اواخر بارداری انجام می‌شود و به طور کلی سلامت جنین و حرکاتش مورد کنکاش قرارگرفته  و در این تست، با انجام سونوگرافی مقدار مایع آمنیوتیک و حرکات تنفسی و اندام‌های جنین ثبت و نمره از۱ تا ۱۰ داده می‌شود.

در صورت نیازبیوفیزیکال پروفایل ممکن است در سه روز متوالی انجام شود تا مقایسه‌ای با روزهای قبل شود.

آزمون بدون استرس:

این آزمایش در هفته‌های ۳۸ تا ۴۲ بارداری گرفته می‌شود. و ممکن است ابتدای سه ماه سوم نیز درخواست گردد. در این  سونوگرافی حرکات جنین  در طی یک دوره زمانی ۲۰ دقیقه‌ای ثبت و ارتباط آن با افزایش ضربان قلب جنین بررسی می‌شود، معمولاً این آزمون‌ها برای ارزیابی سلامت جنین به خصوص در موارد کاهش رشد جنین و نیز کم بودن حرکات جنین و زایمان دیررس ( زایمان پس از هفته ۴۲ بارداری ) و کاهش مایع آمنیوتیک کیسه آب در خانم‌هایی دچار سوراخ شدگی کیسه آب جنین می‌گردند  و یا در مورد حاملگی‌های پرخطر انجام می‌شود و در نهایت پزشک متخصص زنان تصمیم می‌گیرد که آیا جنین تحت فشار است و زایمان باید سریع تر صورت گیرد یا ادامه بارداری خطری برای جنین ندارد.

منبع:کودک آنلاین

بهترین مطالب  ویکی نی نی را در تلگرام و از طریق  کانال «راهنمای بارداری» در اختیار شما قرار می‌دهد

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *