الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۲)

الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۲)

333

الزامات انجام سونوگرافی در بارداری

• سونوگرافی غربالگری سه ماه اول بارداریNT:

سونوگرافی NT همراه با آزمایش خونِ میزان احتمال بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی را در جنین تشخیص خواهد داد ، زمان انجام این  سونوگرافی از ابتدای هفته ۱۱ تا انتهای هفته ۱۳ بارداری صورت می‌پذیرد. میزان دقیق بودن سونوگرافی ، در تشخیص ناهنجاری‌های جنین حدود ۷۵ درصد می‌باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آن‌ها به ۸۵ درصد می‌رسد.

این آزمایشات جهت بررسی برخی از آنومالی‌ها مانند احتمال خطر سندرم داون، تریزومی۲۱، ۱۸ و تریزومی ۱۳ صورت می‌پذیرد. تریزومی به معنای وجود اختلال در تعداد کروموزم ها می‌باشد. در سونوگرافی NT مقدار مایع در پشت گردن جنین اندازه‌گیری می‌شود که در جنینی که به سندرم داون مبتلا می‌باشد تمایل به افزایش دارد. فقدان استخوان بینی (NB) (Nasal Bone) هم به هنگام بررسی سونوگرافی می‌تواند مشخص‌کننده  ابتلا جنین به سندرم داون باشد.

• سونوگرافی تعیین جنسیت و بررسی اندام‌های جنین:
این  سونوگرافی معمولاً بعد از هفته شانزدهم برای تشخیص ناهنجاری‌های جنینی توسط پزشک متخصص درخواست می‌گردد .مابین هفته‌های ۱۶ تا ۱۹ بارداری می‌توان جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب‌ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه‌ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره‌ای بودن قلب جنین را تشخیص داد . البته انجام این سونوگرافی الزامی نیست.
مسئله دیگر اندازه‌گیری عرض گردن است که اگر بالاتر یا مساوی با۳ میلی‌متر باشد، آزمایش آمنیوسنتز (نمونه‌برداری از پرزهای جنینی شناور درون مایع آمنیون) تجویز می‌گردد تا احتمال وجود هرگونه اختلال کروموزمی بررسی شود.

• سونوگرافی میزان رشد جنین و بررسی اندام‌ها: این  سونوگرافی در هفته بیست و دوم بارداری صورت می‌پذیرد و جنین از بالا تا پایین چک می‌شود. آنچه ، به دقت مشاهده و بررسی می‌گردد اعضای داخلی جنین به خصوص قلب و مغز می‌باشد.همین طور میزان رشد اندام‌های جنین و بند ناف و جفت و میزان مایع آمنیوتیک هم چک می‌شود.

اکو کاردیوگرافی قلب جنین زمانی توسط متخصص درخواست می‌گردد که در خانواده‌ای یک کودک با ناهنجارهای قلبی یا سایر ناهنجاری‌ها به دنیا آمده باشد ، در این صورت مادر بایستی با مراجعه به سونوگرافیست اکولوژیست مورد بررسی دقیق‌تری انجام گیرد.

ادامه دارد …

بهترین مطالب  ویکی نی نی را در تلگرام و از طریق  کانال «راهنمای بارداری» در اختیار شما قرار می‌دهد

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *