الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۱)

الزامات انجام سونوگرافی در بارداری(۱)

401

الزامات انجام سونوگرافی در بارداری

ویکی نی نی به نقل از کودک آنلاین : سونوگرافی های دوران بارداری برای تشخیص سلامت جنین در رحم مادر بکار می‌رود و معمولاً در شرایط عادی چهار مرتبه از سوی پزشک متخصص زنان توصیه می‌گردد . همه این اندازه‌گیری‌ها برای تعیین سن دقیق جنین و تعیین ریسک احتمال بیماری‌ها بکار می‌روند و باید توسط یک سونوگرافی دقیق اعلام شوند.

بنا به توصیه متخصصین که خانم‌ها پیش از اقدام به بارداری  یک سونوگرافی از رحم و تخمدان‌ها داشته باشند تا از وضع سیستم باروری خود مطلع شوند. این سونوگرافی  به اطلاعات پزشک درباره سالم بودن رحم (از نظر اندازه یا وجود ناهنجاری‌ها)، وجود فیبروم ها یا پولیپ و یا کیست‌های تخمدان و بسیاری از مشکلات رحمی کمک می‌کند.اگر نیاز به درمان و پیگیری بود شخص بیمار راهنمایی‌های لازم را از پزشک خود دریافت می‌نماید.

همین طور  با سونوگرافی پیش از بارداری می‌توان زمان تخمک‌گذاری را تشخیص داد  مخصوصاً در زنانی که قاعدگی‌های  نامنظم دارند یا دچار ناباروری هستند. میزان تعداد فولیکول، اندازه آن و زمان دقیق تخمک‌گذاری در روزهای ۱۲ تا ۱۶ عادت ماهیانه بررسی می‌شود.

معمولاً زنان باردار که دوره حاملگی بدون مشکلی را طی می‌کنند  تا انتهای دوران بارداری خود چهار سونوگرافی انجام می‌دهند که شامل :

سونوگرافی اول بارداری: در اولین سونوگرافی دوران بارداری ، که معمولاً بین هفته پنجم تا هفتم بارداری و از روی  شکم انجام می‌پذیرد ، قلب جنین را می‌توان دید و حتی  صدای قلب جنین شنیده می‌شود. آنچه پزشکان در این  سونوگرافی بررسی می‌کنند اندازه‌گیری قد جنین از نوک سر تا پایین باسن است که از طریق آن می‌توانند سن دقیق بارداری و تشخیص بارداری خارج رحمی و تعیین جنین یک‌قلو و یا دوقلو را مشخص کنند .

البته توسط سونوگرافی ترانس واژینال نیز می‌توان در هفته چهار و نیم بعد از اولین روز آخرین سیکل عادت ماهانه قلب جنین را پیدا کرد و دقیق تر قلب و رشد جنین را بررسی نمود .

• سونوگرافی غربالگری سه ماه اول بارداریNT:
سونوگرافی NT همراه با آزمایش خونِ میزان احتمال بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی را در جنین تشخیص خواهد داد ، زمان انجام این  سونوگرافی از ابتدای هفته ۱۱ تا انتهای هفته ۱۳ بارداری صورت می‌پذیرد. میزان دقیق بودن سونوگرافی ، در تشخیص ناهنجاری‌های جنین حدود ۷۵ درصد می‌باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آن‌ها به ۸۵ درصد می‌رسد.

ادامه دارد…

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کپچا *