استراحت مطلق در بارداری

338
استراحت مطلق در بارداری

ویکی نی نی: برای کسی که اغلب روی پا می ایستد ، چند هفته استراحت در بستر نعمت است ، اما بازماندن از خرید کردن ، گشت زدن با دوستان و حتی حضور در محل کار می تواند چالش برانگیز باشد . اگر بارداری شما به طور طبیعی پیشرفت می کند (بارداری سالم بدون هیچ عارضه ای ) منعی در فعال بودن شما نخواهد بود و برای حفظ تناسب اندام به انجام فعالیت تشویق نیز می شوید. اما اگر بارداری شما پرخطر باشد ، احتمالاً در دوران بارداری استراحت در بستر( استراحت مطلق ) برایتان تجویزمی شود . اغلب در چنین وضعیتی از شما خواسته می شود که تا فرزندتان متولد شود اغلب ساعت های روز در بستر بمانید .

آیا استراحت مطلق در بارداری ضروری است ؟

Bed rest during pregnancy

درباره ی اینکه آیا استراحت مطلق واقعاً موثر یا ضروری است ، بحث های زیادی وجود دارد و مضراتی نیز برای آن ذکر می کنند. از جمله اینکه ممکن است آثار جانبی مثل درد عضلانی ، احتمال لخته شدن خون در رگ های عمیق ، از دست رفتن توازن ماهیچه ای و افسردگی را در پی داشته باشد . به گفته ی دکتر جانا روسو ، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان تایگربرگ کیپ تاون ، امروزه استراحت مطلق در حال از دست دادن محبوبیت خود است . قبلاً این کار برای افراد مبتلا به فشار خون بالا ، جفت سر راهی یا هر نوع خطر برای بارداری پیشنهاد می شد . اما اکنون به نظر می رسد که اگر فرد بیشتر ساعات روز را در بستر بماند ، به لخته شدن خونی دچار می شود و این عارضه مشکلات زیادی را برای بارداری ایجاد می کند.

به رغم نبود شواهد کلینیکی برای فواید استراحت مطلق ، بسیاری از مراقبان پزشکی معتقدند که استراحت در بستر باعث پیشگیری از زایمان زودرس می شود ، به ویژه وقتی مادر دچار پارگی غشایی است که در آن دهانه ی رحم بسیار کوتاه است یا دوخت گردن رحم پاره شده است . به گفته ی دکتر ترودی اسمیت ، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان پارک لین ژوهانسبورگ، بسیاری از پزشکان هنوز از این راهبرد استفاده می کنند : به بیماران استراحت در بستر را توصیه می کنیم ، خصوصاً باردارانی که در خطر زایمان زودرس یا با پارگی غشایی هستند . اما هرگز استراحت مطلق را برای شخصی که بارداری پرخطر ندارد تجویز نمی کنیم ، زیرا خطر لخته شدن خونی در رگ های عمیق را افزایش می دهد . نمی گویم به شکل گسترده ای تجویز می شود ، اما به خانم ها یی آن را توصیه می کنیم که زایمان زودرس قبلی داشتند یا دهانه رحم کوتاهی دارند . در موارد شدید ، بسیاری از پزشکان ترجیح می دهند که مادر را در بیمارستان بستری کنند . دکتر روسو می گوید : برخی از بیماران بستری می شوند تا پزشک بتواند در بیماستان به آنها رسیدگی کند . آن گاه به آنان اجازه می دهیم در راهروها راه بروند ، چون می خواهیم تحرک ابتلا به لخته شدن خونی قرار دارد ، بنابراین بی تحرکی احتمال بروز این خطر را افزایش می دهد .

چرا استراحت در بستر تجویز می شود ؟

Bed rest during pregnancy

استراحت مطلق در بارداری جریان خون به جفت را بهبود می بخشد و احتمالاً فشار را از روی دهانه رحم کم می کند . اما شواهد قوی یا پژوهشی وجود ندارد که نشان دهنده ی این باشد که استراحت در بستر تفاوت جسمانی زیادی را در نتیجه ی بارداری ایجاد می کند ، گرچه ظاهراً فواید روانی دارد . این کار از میزان هورمون استرس مرتبط با «آدرنالین » و «دوپامین » که باعث آغاز انقباض ها می شود ، می کاهد . دکتر اسمیت توضیح می دهد : آزمون هایی را انجام دادیم و نشان داد که استراحت در بستر تفاوتی به وجود نمی آورد ، فقط از نظر روانی موثر بود . هرچه بیشتر استراحت کنید ، بر بارداری خود بیشتر تمرکز می کنید و شاید احساس کنید که کاری مفید انجام می دهید .

باید ها و نباید ها

Bed rest during pregnancy

اگر پزشک استراحت مطلق را تجویز کرد ، بی شک دلیل خوبی برای آن دارد . شاید تا به حال نمی دانستید که ااستراحت مطلق به این معنا نیست که تمام مدت خود را در بستر حبس کنید . برای برخی از بانوان  استراحت مطلق، فقط به این معناست که کمتر روی پا بایستند و از میزان فعالیت خود بکاهند نه اینکه کلاً دست از کار بکشند . برای مادران در انتظاری که به آنان استراحت مطلق توصیه می شود ، این موضوع می تواند به این معنا باشد که بیشتر ساعات روز را یا بنشینند یا نیمه خوابیده بمانند و فقط برای رفتن به دستشوئی از جا برخیزند . شاید در موارد بسیار شدید توصیه شود که فقط به پهلو دراز بکشند و از لگن استفاده کنند . در این شرایط ، معمولاً خانم باردار را در بیمارستان بستری می کنند . باید و نبایدهای استراحت در بستر بر این اساس است که پزشک تا چه حد فعالیت را مجاز بداند . درباره ی اینکه چقدر باید بی تحرک باشید ، آیا می توانید غذا بپزید ، به حمام بروید یا لباس بشوئید ، آیا مجاز به رانندگی هستید ، آیا می توانید پشت میز بنشینید یا حتی برای چند ساعت به کارهای اداری بپردازید، از پزشک سوال کنید .

جان سالم به در بردن از استراحت مطلق

برنامه ریزی لازم را انجام دهید . آب ، میان وعده های سالم ، تلفن همراه ، لپ تاپ و تمام شارژهای ضروری (از قبل به برق وصل شده !) در دسترستان باشد . یخچالی کوچک و نزدیک به بستر برای دسترسی به خوراکی ها و نوشابه ها داشته باشید . اگر بی حوصلگی اذیتتان می کند . پس می توانید تمامی عکس های دیجیتالی خود را در آلبومی گرد آورید ، نقشه ی اتاق نوزاد را طراحی کنید ، با دوستان خود ارتباط بگیرید و روزنگار بارداری را شروع کنید . پیشنهاد کمک دوستان و اعضای خانواده را ، با روی باز بپذیرید . بروز احساساتی مانند ترس ، گریه و ناراحتی یا کلافگی در چنین شرایطی طبیعی است . با شوهرتان درباره ی چگونگی این احساسات صحبت کنید و اگر احساس می کنید که وضعیت رو به وخامت است ، به پزشک مراجعه کنید.

تهیه شده توسط تیم نی نی عسل

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.