احتیاطات خاص چاقی در بارداری را بشناسید

94

شما تنها کسی نیستید که در زمان حاملگی ‏تان اضافه وزن دارید. آمار نشان می ‏دهد که ۳۸% همه زنان حامله در این مقوله گرفتار می ‏شوند. در سال‏های  ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۱، خطر چاقی در حاملگی در زنان سفید پوست ۲۹% و در زنان رنگین‏پوست ۴۲% می ‏باشد. اگر شاخص توده بدن شما  (BMI)بین ۳۰-۲۵ باشد شما اضافه وزن دارید و اگر پیش از ۳۰ باشد. چاق محسوب می ‏شوید. از پزشکتان بخواهید تا به شما در تعیین  BMI بدن شما کمک کند در ویزیت بارداری ‏تان یا با استفاده از فرمول خودتان آن را حساب کنید. زمانی که BMI خود را حساب می ‏کنید از وزن قبل از بارداری خود استفاده کنید. داشتن اضافه وزن مراقبت‏ های خاصی را می ‏طلبد. زمانی که شما دچار اضافه وزن هستید، حاملگی می تواند برای شما و حتی برای کودکتان سخت ‏تر شود و می تواند با مشکلات متعددی مانند دیابت حاملگی ، زایمان زودرس، پره اکلامپسی و فشار خون بالا همراه باشد.

ممکن است مشکلات بیشتری شامل درد پشت، وریدهای واریکوز و خستگی هم موجود باشد. افزایش بیش از حد وزن ممکن است احتمال زایمان سزارین را در شما افزایش دهد. این امر کودک شما را ناراحت می ‏کند و ممکن است زایمان مشکل ‏تر شود. زنان دچار اضافه ‏وزن و چاقی سطوح کمتری پرولاکتین دارند که به کاهش تولید شیر منجر می ‏شود. نقایص زمان تولد مانند نقایص لوله ـ عصبی ، هیدروسفالی ، آناسفالی و مشکلات قلبی ممکن است با اضافه وزن یا چاقی به‏ وجود آید.

تحقیقات نشان می ‏دهد بیش از ۶۵% تمام زنان حامله بیش از میزان توصیه پزشک خود در حاملگی افزایش وزن پیدا می ‏کنند. سعی کنید ۱۵ تا ۲۵ پوند (۵/۱۲ ـ ۵/۷ کیلوگرم) را به آرامی در کل حاملگی اضافه کنید. ۲ تا ۴ پوند در سه ماهه اول. ۵ تا ۷ پوند سه ماهه دوم و ۱۴-۸ پوند در سه ماهه سوم.

زنانی که دچار اضافه وزن هستند ممکن است نیاز داشته باشد که پزشک خود را بیشتر در حاملگی ملاقات کنند. ممکن است برای تعیین زمان زایمان سونوگرافی  لازم باشد، چرا که تعیین سایز و موقعیت جنین شما سخت‏ تر است.

لای‏ های چربی شکم معاینه دو دستی را دچار مشکل می ‏کند. ممکن است از نظر دیابت حاملگی غربالگری شوید. دیگر تست ‏های تشخیصی ممکن است طی  حاملگی لازم باشد. ممکن است این تست‏ها زمانی که زایمان تان نزدیک است روی کودکتان صورت گیرد.

اضافه وزن می تواند مشکلاتی را برای کودکتان ایجاد کند. نوزادان متولد شده از مادران دچار اضافه وزن در معرض خطر بیشتری  از نظر ناهنجاری ‏های قلبی  – عروقی  قرار دارند. شکاف کام و لب هم در این کودکان متولد شده از زنان چاق معمول ‏تر است.

مراقب خودتان باشید. هر هفته خود را وزن کنید، و میزان مصرف غذای خود را ببینید. غذاهای مفید و مقوی بخورید و آنهایی که کالری ندارند را حذف کنید. زمانی که حامله هستید، کیفیت غذایی که می ‏خورید مهم‏ تر است. ملاقات با یک متخصص تغذیه ممکن است برای کمک به شما در تهیه رژیم غذای مفید لازم باشد. به شما توصیه می ‏شود که طی حاملگی رژیم نگیرید. برای به‏ دست آوردن مواد مغذی که نیاز دارید، محصولات بدون چربی و کم چرب و گوشت و غلات و میوه ‏ها و سبزیجات را انتخاب کنید.

فرآورده‏ های زیادی وجود دارد که مواد مغذی متفاوتی  دارند. هر روز در سراسر دوره حاملگی ‏تان ویتامین دوره بارداری خود را مصرف کنید.

ورزش می تواند مفید باشد. در مورد ورزش خود به گونه ‏ای که برای شما روتین شود با پزشک خود صحبت کنید. در مورد شنا کردن و قدم زدن صحبت کنید، که برای  هر زن حامله ورزش‏ های خوبی هستند.

وعده‏ های غذایی منظمی  بخورید، ۵ تا ۶ وعده غذایی  کوچک در روز هدف خوبی است. این کمک می ‏کند تا سطح قند خون متعادل شود و به جذب مواد مغذی کمک می ‏کند. مصرف مجموع کالری شما باید بین ۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری در روز باشد. از یادداشت روزانه استفاده کنید تا به شما کمک کند بدانید چه مقدار و چه وقت غذا خورده ‏اید. و  می تواند به شما کمک کند در صورت لزوم، برنامه‏ تان را تغییر دهید.

ویزیت دوران بارداری با یک متخصص بیهوشی ممکن است به شما توصیه شود، چرا که زنان حامله چاق در معرض خطر بیشتری از نظر مشکلات بیهوشی مانند بیهوشی  اپیدورال و نخاعی مشکل و مشکلات تنفسی هستند. به‏ علاوه مطالعات نشان می ‏دهد زنان چاق و مبتلا به اضافه وزن اغلب پیشرفت کندتری در زمان زایمان از ۴ تا ۱۰ سانتی ‏متر دیلاتاسیون که با زنان معمولی مقایسه شده است دارند. مطالعه نشان می ‏دهد که میزان بالاتری از زایمان سزارین اورژانس در میان این زنان دیده می ‏شود.

محاسبه BMI (شاخص توده بدن)

BMI با اندازه‏ گیری  قد و وزن مشخص می ‏شود. مطمئن شوید که وزن قبل حاملگی ‏تان را محاسبه می ‏کنید که به صورت زیر محاسبه می ‏شود:

(m)2(قد)(kg) وزنBMI =

اگر پوند و اینچ استفاده می ‏شود:

(اینچ)۲(قد)۷۳۰×(پوند) وزنBMI =

برای مثال، BMI یک زن که ۵ فوت ۴۰ اینچ قد و ۱۳۵ پوند وزن دارد به صورت زیر است.

(۲۳) = BMI64×۶۴۷۰۳×۱۳۵

 

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.