احتمال چاقی در فرزندان اول دختر بیشتر است

152
احتمال چاقی در فرزندان اول دختر بیشتر است

ویکی نی نی:تحقیقات پیشین نشان داده بود که اولین فرزندان اغلب باهوش‌تر هستند، اما پژوهش جدید حامل خبرهای بدی برای آن دسته از زنانی است که فرزند اول خانواده محسوب می‌شوند چرا که آن‌ها نسبت به خواهران کوچک‌تر خود در معرض خطر اضافه وزن بیشتری قرار دارند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، برای اساس پژوهش‌های قبلی، مردانی که اولین فرزند خانواده هستند، معمولا بلندقدتر بوده و نسبت به برادران کوچکتر خود با خطر اضافه وزن بیشتری در طول زندگی مواجه می‌شوند. نتایج این تحقیق جدید که در دانشگاه اوکلند نیوزیلند انجام شده، نشان می‌دهد در مورد زنانی که فرزند اول خانواه هستند نیز الگوی مشابهی وجود دارد.

محققان معتقدند این یافته‌، اهمیت زیادی دارد چرا که تفاوت‌های جنسی را در کنار پدیده‌های ابتدای تولد بررسی کرده و اثرات متضاد آن بر سلامت و بیماری‌های مشاهده شده در مردان و زنان را در طولانی مدت مورد توجه قرار می‌دهد.

این تیم تحقیقاتی به دنبال این بود که آیا ترتیب تولد می‌تواند قد و وزن زنان را در سال‌های اولیه زندگی و در بزرگسالی تحت‌تاثیر قرار دهد یا خیر. آنها اطلاعات مربوط به بیش از ۳۰۳ هزار زن را که در بین سال‌های ۱۹۷۳ و ۱۹۸۸ متولد شده ‌بودند، مورد بررسی قرار دادند. ۲۰۶ هزار نفر از این زنان، فرزند اول یا دوم بودند و در بین سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۹ خودشان بارداری را تجربه کرده‌ بودند.

به طور کلی این گروه، ۱۳ هزار و ۴۰۰ جفت از خواهران ( ۲۶ هزار شرکت‌کننده) را مورد شناسایی قرار داد. خواهران مورد ارزیابی قرارگرفتند تا هرگونه تاثیر مشترک یا ژنتیکی در سال‌های اولیه زندگی از نظر دور نماند. وزن و قد خواهران در هنگام تولد و در زمان سه ماهگی حاملگی مورد بررسی قرار گرفت.

Portrait of a newborn girl sleeping.

نتایج نشان داد که خطر چاقی در زنانی که فرزند اول خانواده هستند، ۴۰ درصد بیشتر از خواهران آنهاست.

زنانی که فرزند اول خانواده بودند در هنگام تولد، سبک وزن‌تر از خواهران دوم خود بودند. اما شاخص توده بدنی آنها در طول سه ماهه اول بارداریشان ۲٫۴ درصد بیشتر از خواهرانشان بود. زنانی که فرزند اول بودند در بزرگسالی حدودا ۲۰ درصد با احتمال اضافه وزن بیشتری مواجه بوده و ۴۰ درصد چاق‌تر از خواهران کوچکتر خود بودند.

علاوه بر این، این گروه تحقیقاتی متوجه شد خواهرانی که فرزند اول هستند به طور میانگین در بزرگسالی ۱٫۲ میلیمتر بلندتر از خواهران خود هستند. همچنین زنانی که تعداد خواهر و برادر بیشتری داشتند کوتاه قدتر بودند. در هر حال تعداد فرزندان در خانواده با خطر افزایش وزن و چاقی همبستگی مشخصی نشان نمی‌داد.

یافته‌های این تحقیق در مجله Epidemiology & Community Health منتشر شده است.

منبع:ایسنا

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.