آیا پزشک اپی ‏زیوتومی انجام خواهد داد؟

312

اپی ‏زیوتومی یکی  از شایع‏ترین اعمالی است که در مامایی  صورت می ‏گیرد و تقریبا در برخی مناطق روتین است.در سال ۱۹۹۲، بیش از ۶/۱ میلیون اپی ‏زیوتومی در ایالت متحده صورت گرفت، در سال ۲۰۰۰، تقریبا ۳۳% زنانی  که از طریق واژن زایمان می ‏کنند اپی ‏زیوتومی  می ‏شوند. اگرچه، اکثر متخصصان معتقدند که امروزه نسبت به سال‏ های  قبل کمتر مورد استفاده قرار می ‏گیرد.

اپی ‏زیوتومی نوعی  برش از واژن به سمت مقعد است که در حین زایمان انجام می ‏شود تا از پارگی ناخواسته این ناحیه به هنگام عبور سر نوزاد از مجرای زایمان، پیشگیری شود. این برش  می تواند مستقیم به سمت مقعد یا به‏ صورت مایل باشد. پس از متولد شدن نوزاد، لایه‏ های مختلف به‏صورت جداگانه با بخیه ‏های قابل جذب دوخته می ‏شوند و دیگر پس از بهبود زخم، نیازی  به کشیدن بخیه‏ ها وجود ندارد.

مدارک زیادی  در دسترس است که مفید بودن اپی ‏زیاتومی را نشان می ‏دهد. منافع و فواید یک اپی ‏زیاتومی برای یک زن کاهش خطر تروما و صدمه به پرینه (منطقه بین ران از استخوان دنبالچه یا استخوان پوبیس)،کاهش شل شدن ارگان ‏های لگن با پرولاپس، کاهش احتمال بی ‏اختیاری مدفوع و ادرار و کاهش اختلال احتمالی عملکرد
جنسی می ‏باشد. فواید آن برای کودک شامل زایمان سریع‏تر و خودبه‏ خود یا با وکیوم و فورسپس است.

اخیرا، کالج ماماها و متخصصان زنان آمریکا  (ACOG)توصیه‏ هایی را برای اپی ‏زیاتومی جمع‏ آوری  کرده ست. ACOG استفاده محدود اپی ‏زیاتومی  را توصیه می ‏کند. تحقیقات نشان می ‏دهد که زنانی که اپی ‏زیاتومی شده‏اند ممکن است درد بیشتری  احساس کنند، مدت بیشتری  برای بهبودی  نیاز باشد و به احتمال بیشتر از زخم اطراف ناحیه مقعد بیشتر رنج می ‏برند تا زنانی که دچار پارگی واژن شده‏اند.

اگر سؤالاتی  دارید، در جلسه مراقبت بارداری  با خود بیاورید. از پزشکتان بپرسید تحت چه شرایطی وی از اپی ‏زیاتومی استفاده می ‏کند و آیا شما نظری در مورد این روش ندارید؟

براساس یک مطالعه، ماساژ پرینه در دوران بارداری  که بعد از هفته ۳۴ شروع می ‏شود ممکن است احتمال پارگی  واژن طی زایمان یا نیاز به انجام اپی ‏زیاتومی را کاهش دهد.

ممکن است ماساژ، درد بعد از تولد کودک را هم کاهش دهد. این قضیه در ماردان اول‏زا در مقایسه با زنانی که ماساژ را انجام ندادند،مفید بوده است.

اگر علاقه‏ مندید، در این باره با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است برای برخی زنان این امر صادق باشد، اما برای همگی صدق نخواهد کرد.

نیاز به اپی ‏زیوتومی زمانی  مشخص می ‏شود که هنگام زایمان، سر جنین وارد واژن می ‏شود. اپی ‏زیوتومی یک برش کنترل شده، مستقیم و تمیز است و مسلما بهتر از پارگی ناخواست ه‏ای  است که  می تواند باعث پاره شدن مثانه، عروق خونی  بزرگ یا رکتوم گردد.بهبود اپی ‏زیوتومی نیز بهتر از پارگی ‏های ناخواسته است.

از پزشک خود بپرسید که آیا به نظر او شما نیاز به اپی ‏زیوتومی دارید یا خیر. در مورد لزوم انجام اپی ‏زیوتومی با او صحبت کنید. بپرسید که آیا برش را در خط وسط یا به‏ طور مایل انجام خواهد شد. همچنین سؤال کنید که آیا در صورت نیاز به انجام اپی ‏زیوتومی ، باید آمادگی خاصی  داشته باشید یا خیر، مانند انجام انما یا کشش واژن.اگر برای زایمان از دستگاه مکنده یا فورسپس استفاده می ‏شود، می ‏توان اپی ‏زیوتومی را پیش از قرار دادن این وسیله روی سر نوزاد انجام داد. ۴ عمق متفاوت برش وجود دارد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.