آیاشماگیاه‏خوار هستید؟

64

برخی زنان ترجیح می ‏دهند که به دلایل شخصی یا مذهبی ، رژیم گیاه‏خواری داشته باشند یا مصرف گوشت باعث ایجاد حالت تهوع در بعضی زنان باردار می ‏شود. آیا استفاده از رژیم گیاه‏خواری  در دوران بارداری  بی ‏خطر است؟ البته اگر به نوع و ترکیب غذایی  که می ‏خورید، دقت کنید،خطری ندارد.

اکثر زنان گوشت را از رژیم غذایی خود حذف می ‏کنند، بنابراین باید به اندازه‏ای  کالری  مصرف کنند که نیاز بدن آنها به انرژی را تأمین کند. کالری مصرفی باید از نوع کالری ‏های مناسب باشد، مانند میوه‏ها و سبزی ‏های تازه.در حاملگی ،نیاز دارید که ۲۲۰۰ تا ۲۷۰۰ کالری در روز مصرف کنید که مقدار آن بر حسب وزن پیش از حاملگی ‏تان است. به‏علاوه خوردن کالری ‏های  مناسب،باید انواع مناسب کالری ‏ها را نیز انتخاب کنید. غذاهای تازه را که حاوی ویتامین‏ها و مواد معدنی متفاوتی هستند، انتخاب کنید. از خوردن چربی  زیادخودداری  کنید، چرا که باعث اضافه ‏وزن زیاد درشما می ‏شود. از مصرف کالری ‏های بی ‏ارزش که فاقد ارزش غذایی  هستند، پرهیز کنید. هدف شما، استفاده از منابع مختلف پروتئینی  است تا انرژی  مورد نیاز شما و جنین برآورده شود. در مورد رژیم غذایی  روزانه خود با پزشکتان در جلسه اول ویزیت بارداری  صحبت کنید.

به‏ دست آوردن ویتامین‏ ها و املاحی که نیاز دارید، اهمیت دارد. اگر غذاهای متنوعی  مانند غلات، لوبیا و نخود خشک شده، میوه‏های خشک شده و سبوس گندم مصرف کنید، نیاز بدن خود به آهن، روی  و سایر املاح کمیاب را برآورده خواهید کرد.

اگر به‏ خاطر بروز تهوع نمی ‏توانید گوشت بخورید،از پزشک‏ خود بخواهیدشما را به یک متخصص تغذیه معرفی  کند. احتمالاً لازم است که یک برنامه غذایی مناسب برای شما تنظیم شود. اگر مدتی  است که رژیم گیاه‏خواری را انتخاب کرده‏اید، احتمالاً می ‏دانید که چگونه بسیاری از مواد مغذی  مورد نیاز خود را به‏دست آورید. با این حال اگر سؤالی داشته‏اید، حتما با پزشک خود مطرح کنید. وی  ممکن است بخواهد که شما متخصص تغذی ه‏ای را ملاقات کنید خصوصا اگر هرگونه عوامل خطرزای  بارداری  دارید.

. طرح‏های  غذایی  گیاهی  متفاوتی  وجود دارد که هریک با شاخصه‏های  نظیری  هستند.

اگر شما گیاه‏خوار لاکتولوزی  هستید، رژیم غذایی شما شامل شیر و فرآورده‏های  شیری  است.

اگر شما گیاهخوار لاکتوز و تخم هستید، برنامه غذایی شما شامل فرآورده‏های شیری  و تخم‏ مرغ است.

رژیم گیاهی فقط شامل غذاهای گیاهی مثل آجیل،دانه‏ ها،سبزیجات، میوه‏ها و غلات است.

در یک رژیم ماکروبیوتیک غذاها به غلات،حبوبات،سبزیجات و مقادیر متوسطی ماهی و میوه محدود می ‏شود.

رژیم میوه‏ای محدودترین نوع است، فقط شامل میوه‏ها و آجیل و روغن زیتون و عسل است.

رژیم‏های میوه‏ای و ماکروبیوتیک برای یک زن حامله خیلی  محدود کننده است، زیرا ویتامین‏ها و مواد معدنی  و پروتئین و کالری لازم برای تکامل کودک راتأمین نمی ‏کند.

هدف شما این است که کالری ‏های  کافی را بخورید تا درحاملگی اضافه وزن پیدا کنید. شما نمی ‏خواهید بدنتان از پروتئین برای  انرژی  استفاده کند چرا که شما به آن برای  رشد خود و کودک در حال رشدتان نیاز دارید.

نیازهای  خاص گیاه‏خواران. ممکن است در مورد مصرف مواد معدنی نگران باشید. باخوردن انوع وسیع غلات، سبزیجات، میوه‏های خشک و سبوس گندم، باید قادر به تأمین آهن، روی  و دیگر مواد معدنی  ضرورتی  باشید. اگر شما شیر یا فرآورده‏های شیری را در رژیم‏تان ننوشید، باید منابع دیگری  را برای ویتامین‏های D و B2 و B12 و کلسیم پیدا کنید

دریافت اسید فولیک کافی معمولاً برای  گیاه‏خواران مشکلی نیست. اسیدفولیک در میوه‏ های زیادی و در، سبزیجات یافت می ‏شود (به‏خصوص گیاهان برگدار تیره)گیاه‏خواران و دیگر افرادی  که گوشت کمی  می ‏خورند در معرض خطر کمبود و فقر آهن در حاملگی  هستند. برای به‏ دست آوردن آهن کافی مجموعه ه‏ای از غلات، سبزیجات، دانه‏ ها و آجیل و حبوبات غنی  شده را روزانه بخورید. اسفناج، آلوی خشک، خوراک کلم آلمانی  و همچنین میوه‏ های خشک و سبزیجات برگی  تیره منابع خوبی  از آهن هستند.

پخت‏ پز در تابه‏ های  آهنی  به‏ خاطر آثار آهن موجود در آن به هر آنچه در آن می ‏پزید،می ‏چسبد.اگرشما گیاه‏خوار لاکتولوز یا لاکتولوز و تخم مرغی هستید توصیه می ‏شود، شیر را با غذاهایی که حاوی  آهن است ننوشید. زیرا کلسیم جذب آهن را کاهش می ‏دهد. چای یا قهوه را با وعده‏ های غذایی ننوشید چرا که در این نوشیدنی ‏ها تانین وجود دارد که جذب آهن را تا ۷۵% مهار می ‏کند. تعداد زیادی از غذاهای  صبحانه و نان‏ها با آهن فرآوری شده‏اند. برچسب‏ها را بخوانید

برای تأمین اسیدهای  چرب امگاتری ، روغن کانولا، دانه‏ های کتان و سویا و سبوس گندم و گردوها را به برنامه غذایی خود اضافه کنید چرا که این غذاها حاوی روغن لینولنیک هستند،که نوعی اسید چرب امگاتری  است. گیاه‏خواری  که اسیدهای چرب امگاتری را در غذاهای خود دارد، ممکن است خطر کمتری  از بیماری ‏های قلبی وی را تهدید کند. می ‏توانید آرد دانه کتان و روغن دانه کتان را بخورید ــ هر دو در فروشگاهها و مراکز غذاهای بهداشت موجود است.

گیاه‏خواران و زنان حامله که نمی ‏توانند گوشت بخورند ممکن است زمان سخت‏ تری  برای جذب ویتامین E کافی داشته باشد. ویتامین Eدر حاملگی مهم است، چرا که درسوخت و ساز چربی ‏های غیراشباع کمک می ‏کند و در تشکیل و ساخت ماهیچه‏ ها و گلبول‏های قرمز خون شرکت دارد. غذاهای  غنی از ویتامین E شامل روغن زیتون،سبوس گندم، اسفناج و میوه خشک است.

اگر شما گیاه‏خوار هستید، احتمال کمبود روی در شما بیشتر است، بنابراین توجه خاصی به دریافت روی کافی در روز داشته باشید. فرآورده‏ های غلات، آجیل و دانه‏ های خشک و نخود خشک و سبوس گندم و سبزیجات برگدار تیره، همگی منابع خوبی از روی هستند. اگر شما گیاه‏خوار با رژیم شیر و تخم‏ مرغ هستید، این حقیقت که فرآورده‏ های لبنی و تخم‏مرغ می ‏خورید به این معناست که برای شما خوردن آنچه نیاز دارید سخت نیست، اگرچه ممکن است برای شما دریافت آهن و روی  کافی مشکل باشد.

اگر شما گیاه‏خوارید و هیچ فرآورده حیوانی نمی ‏خورید ممکن است کارتان مشکل‏تر باشد. ممکن است نیاز باشدکه با پزشکتان در مورد ویتامین B12 و D و روی  و آهن و کلسیم و مکمل آنها صبحت کنید. شلغم، اسفناج و چغندر و کلم بروکلی  و شیر سویا و پنیر و آب میوه‏های غنی شده با کلسیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که ممکن است مفید باشد

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.