آزمایشات مهم قبل بارداری، تیروئید از قلم نیفتد

218

ویکی نی نی به نقل از خبرگزاری فارس: گفت: رئیس کلینیک تخصصی غدد در آمریکا گفت: توصیه می‌شود زنان قبل از بارداری آزمایش تیروئید بدهند و از ابتلا و میزان بیماری غده تیروئید مطلع شوند زیرا وجود این بیماری باعث آسیب به نوزاد می‌شود.

این آزمایش را حتما قبل از بارداری انجام دهید

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، نخستین کارگاه سونوگرافی تیروئید امروز با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی این رشته در بیمارستان شریعتی برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی، حسین قریب، رئیس کلینیک تخصصی غدد آمریکا، بیماری تیروئید را یکی از بیماری‌های شایع در دنیا دانست و اظهار داشت: این بیماری بیشتر در زنان دیده می‌شود ضمن اینکه تاکنون علت مشخصی مبنی بر اینکه این بیماری ژنتیکی یا وراثتی است، کشف نشده است.

وی افزود: در گذشته گواتر در ایران بیشتر به دلیل کمبود یُد بود اما اضافه کردن این ماده به نمک‌های خوراکی تا حدود زیادی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مؤثر واقع شد البته این مشکل به طور کامل برطرف نشده است.

قریب ادامه داد: متأسفانه میزان آگاهی افراد خصوصاً جوانان از بیماری گواتر کم است به همین دلیل باید از نظر اجتماعی به آنها اطلاع‌رسانی کرد که رسانه‌‌ها در این راستا نقش تأثیرگذاری دارند.

رئیس کلینیک تخصصی غدد آمریکا خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد خصوصاً جوانان جلوی آینه بایستند و پس از آب خوردن به گلوی خود نگاه کنند و اگر برجستگی دیدند به پزشک متخصص غدد مراجعه کنند.

قریب افزود: بعضی از مواد غذایی یُد ندارد و اگر خودسرانه این ماده به مواد غذایی اضافه شود، عوارضی را به وجود می‌آورد؛ زمانی که ببینیم رشد کودک متوقف شده، نخستین موضوعی که باید به آن شک کنیم، کم‌کاری تیروئید است.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود زنان قبل از بارداری آزمایش تیروئید را انجام دهند و از ابتلا یا میزان این بیماری مطلع شوند؛ این امر به این دلیل است که تیروئید در سه ماه نخست بارداری بر روی کودک تأثیر سوء می‌گذارد.

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.