آزمایش آلفافیتوپروتئین در دوران بارداری

216

 

همچنان که جنین در بدن شما رشد می ‏کند، آلفافیتوپروتئین تولید می ‏کند. آلفا فیتوپروتئین به ‏وسیله کبد جنین تولید شده و وارد جریان خون شما می ‏شود. این پروتئین به مقدار زیاد در مایع آمنیوتیک یافت می ‏شود. مقداری  آلفافیتوپروتئین از پرده‏های جنین می ‏گذرد و وارد جریان خون بدن شما می ‏شود. اندازه‏گیری  آلفافیتوپروتئین با آزمایش خون امکان‏پذیر است. مقادیر زیاد پروتئین در خون شما می تواند علامت مشکلات جنینی  باشد.

سطح این پروتئین در طول بارداری ،دارای معنی خاصی  است. معمولاً آزمایش آلفافیتوپروتئین (AFP)بین هفته‏های ۱۶ و ۱۸ بارداری  انجام می ‏شود. زمان انجام تست اهمیت دارد و میزان این ماده می تواند با سن بارداری و وزن شما مرتبط باشد. استفاده مهم این تست کمک به زن است که آیا می ‏خواهد آمنیوسنتز انجام دهد یا خیر.

بالا رفتن سطح آلفافیتوپروتئین می تواند نشانه مشکلات جنینی مانند اسپینابیفیدا (اختلال نخاع) یا آن‏انسفالی (نقص شدید دستگاه عصبی  مرکزی ) باشد. برخی  محققان حتی بین افت سطح آلفافیتوپروتئین و وجود سندرم داوون، ارتباطی  یافته‏اند. در گذشته، آمنیوسنتز تنها راه تشخیص سندرم داوون بود.

اگر سطح آلفافیتوپروتئین غیرطبیعی  باشد، به دقت سونوگرافی یا آمنیوسنتز انجام می ‏شود تا وجود اختلالاتی  مانند اسپینابیفیدا، آن انسفالی وسندرم داوون مورد بررسی قرار گیرد. این سونوگرافی به تعیین سن بارداری شما نیز کمک می ‏کند.

آزمایش AFP روی تمام زنان باردار انجام نمی ‏شود. اگرچه در برخی  موارد لازم است، اما به‏طور روتین در کانادا انجام نمی ‏شود.  AFPاغلب به همراه دیگر تست‏ها به‏عنوان بخشی از تست غربالگری سه گانه (هفته ۱۶ را ملاحظه کنید) و چهارگانه (هفته ۱۷) به‏کار می ‏رود. اگر از شما خواسته نشد که این آزمایش را انجام دهید، دلیل آن را بپرسید. خطر انجام آن بسیار کم است و  می تواند به پزشک شما نشان دهد که رشد و تکامل جنین چگونه است

 

You might also like More from author

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.